Skip to content

Prečo zveriť upchatú kanalizáciu do rúk profesionálom?

Upchatá kanalizácia v dome, alebo hocijakom inom objekte ho doslova odstaví od normálneho fungovania – kľudne sa to dá prirovnať k stavu, ak vám veľký brat z východu utiahne kohútiky plynu. Kto to nezažil, nevie si to ani predstaviť. Zrazu vám prestane odtekať kuchynský drez, nevypúšťa umývačka riadu. Ak je problém v kúpeľni, tak hygiena sa vráti do praveku.  Nefungujúci odtok sprchy by ste ako tak prežili, ale upchaté WC je v príhodnej chvíli neriešiteľný problém….

 

Prečo sa kanalizácia a odpadové potrubie upcháva?

Je to viac menej neodvrátiteľný stav. Na vnútorných stenách kanalizácie sa časom prichytávajú rôzne elementy, ako napríklad mastnota, zvyšky jedál, vlasy a pod. Samozrejme čas, kedy potrubie prestane

byť priechodné, vieme vo veľkej miere ovplyvniť my.  Je to hlavne tým, čo do odpadu púšťame. Je veľa vecí, ktoré do kanalizácie nepatria, ale aj tak niektorí to berú na ľahkú váhu. Tak či onak, tento havarijný stav v podobe upchatej kanalizácie nastane, či sa nám to páči, alebo nie.

 

Ak ste sa už stretli s neodtekajúcim drezom, tak prirodzene ste sa to pokúsili vyčistiť vo vlastnej réžii. Tí šikovnejší sa pustia aj do rozobratia sifónu pod umývadlom. Po rozobratí je v ňom veľa nečistôt, mastnoty a vôbec to nevyzerá príjemne. Aj keď to vyčistíte, môžete si pomôcť na veľmi krátky čas. Prečo je to tak? To čo ste našli v sifóne pod umývadlom, tak to isté a ešte vo väčšej miere sa nachádza vo vnútri potrubia.  Preraziť tieto upchávky nejaký drátom, alebo chémiou je tak účinné, ako stierače na ponorke. Čo v takomto prípade robiť? Ako sa hovorí – na každú dieru existuje záplata a na upchaté odtoky táto záplata sa volá ľudovo – krtkovanie.

 

Čo je to vlastne to krtkovanie?

Krtkovanie je vlastne slangové pomenovanie pre profesionálne čistenie odpadov.  Aby východniari nezostali pozadu, tak tam prebíjajú odpady a zase v Trenčianskom kraji sa prepchávajú odpady.

Nech to už nazveme hocijako, profesionálne čistenie odpadov je jediné riešenie, ktoré vám pomôže s veľmi upchatou kanalizáciou na dlhé roky. Je to ako napríklad s poškodenou hydroizoláciou, jediné účinné riešenie je podrezanie celého domu.  Profesionálne firmy na krtkovanie používajú profesionálne stroje, ktoré sa používajú na celom svete. Sú viac menej 3 druhy krtkovania:

  • Elektromechanické čistenie odpadov elektrickým krtkovacím strojom
  • Vysokotlakové čistenie kanalizácie pomocou silného tlaku vody
  • Frézovanie – je to špeciálne čistenie tých najtvrdších usadenín v kanalizácii.

 

 

Najbežnejšie je elektromechanické krtkovanie odpadov. Je to čistenie pomocou špirálového stroja, ktorý rotačným spôsobom vo vnútri odpadového potrubia postupne odstráni upchávky a tým pádom plne spriechodní odtok. Vysokotlakové čistenie kanalizácie je vhodné pre väčšie priemery potrubia, či už v domoch, bytovkách, alebo priemyselných objektoch. Toto čistenie sa robí pomocou robustného stroja, ktorý extrémnych tlakom vody vyčistí dokonale kanalizáciu aj vo veľkých dĺžkach. Hadica, na konci ktorej je umiestnená tryska prechádza celým kanalizačným potrubím a pomocou vysokého tlaku vody dokonale odstraňuje a zráža všetky prekážky z vnútorných stien. Po tomto čistení kanalizácia zostane ako nová. Je to zároveň aj výborná prevencia, aby vaša kanalizácia fungovala dlhé roky spoľahlivo. Tí najlepší „ktrkovači“ disponujú aj veľmi užitočnou technológiou na zmonitorovanie potrubia. Na to slúži inšpekčná kamera, ktorá sa vie pozrieť do vnútra kanalizácie a vie odhaliť každý problém bez akýchkoľvek rozkopávok.