Skip to content

8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o fúkanej izolácii

Dnešné stavebné predpisy vyžadujú minimálne množstvo izolácie v stenách a podkroviach, ale staršie domy boli často nedostatočne izolované, takže odpoveďou pre niektorých majiteľov domov môže byť fúkaná izolácia. Fúkaná izolácia pozostáva z malých kúskov materiálu, ktoré sa doslova fúkajú do stien a podkrovia pomocou dlhej hadice. Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, či by fúkaná izolácia mohla byť vaším riešením pre pohodlnejšie podmienky a nižšie účty za energiu.

Fúkané izolačné výplne medzi existujúcimi stenami a stropnými nosníkmi rýchlo a jednoducho

Počas novej výstavby sa izolácia z plsti – hrubé pásy zo sklených vlákien alebo papierový produkt – nareže tak, aby sa zmestili medzi nástenné trámy a stropné trámy, predtým ako sa nalepia stenové dosky, aby sa zvýšili izolačné vlastnosti. Inštalácia laty vo väčšine existujúcich domov je však zriedka realizovateľná, pretože sadrokartón by sa musel zbúrať, čo je chaotický, drahý a časovo náročný návrh.

Fúkanú izoláciu je možné bez problémov pridať do podkrovia a stien. A čo viac, tento typ izolácie dokáže pri usadzovaní utesniť aj malé medzery a priestory, čím vyplní tieto záludné miesta, kam by sa inak dostal studený vzduch.

A okrem vytvorenia izolačnej prikrývky pomáha fúkaná izolácia znižovať prenos zvuku medzi vonkajším prostredím a v interiéri, takže sa zmierni aj nežiaduci hluk z ulice.

úkaná izolácia stien má niekoľko nevýhod z hľadiska krytia a estetiky

Na inštaláciu fúkanej izolácie do existujúcich stien sa vyvŕtajú otvory v hornej časti každého priestoru pre stĺpiky (zvyčajne na vonkajšej strane) a materiál sa fúka cez dlhú ohybnú hadicu. Otvor sa potom utesní zátkou, ktorá sa zhoduje s obkladom. Zatiaľ čo zátky sú úzko zladené s farbou obkladu, ak je obklad tehlový alebo štukový, zátky sú často viditeľné.

Ďalšou nevýhodou fúkanej izolácie stien je to, že v priestore steny je prekážka – ako je odpadová rúra, odtokový box alebo akýkoľvek iný typ neviditeľnej bariéry (napríklad priečka medzi stĺpiky, ktorú mohol staviteľ pridať stabilita) – môže zabrániť tomu, aby izolácia vyplnila celý priestor čapu a ponechala medzeru bez izolácie.

Po niekoľkých rokoch má fúkaná izolácia tendenciu usadzovať sa smerom nadol o niekoľko palcov, čo mierne znižuje jej celkový tepelný odpor (známy ako R-hodnota), pretože ponecháva malú časť v hornej časti priestoru pre čap neizolovanú. Fúkanie dodatočnej izolácie je možnosťou, ale väčšina majiteľov domov sa tohto kroku zrieka, pretože je to taká malá plocha.

Poraďte sa s profesionálnym dodávateľom izolácie
Niektoré práce je lepšie nechať na profesionálov. Nájdite dôveryhodných miestnych odborníkov na izoláciu a porovnajte viaceré cenové ponuky pre váš projekt.
Fúkaná izolácia medzi dosky

Foto: istockphoto.com

 

Existujú tri hlavné typy fúkanej izolácie

Z čoho sa vlastne vyrába fúkaná izolácia? Tri najbežnejšie typy fúkanej izolácie sú sypké sklenené vlákna, celulóza a minerálna vlna – každý má svoje klady a zápory. Minimálne odporúčané hodnoty izolácie sa líšia podľa geografických zón . Čím vyššia je hodnota R fúkanej izolácie, tým väčší je izolačný účinok. Nie všetky typy fúkaných izolácií ponúkajú rovnakú tepelnú hodnotu, no vo väčšine prípadov je aj pridanie trocha izolácie lepšie ako nepridávanie žiadnej.

  • Sklolaminát s voľnou výplňou: Táto izolácia typu svetlo ako vzduch sa vyrába zo skla, ktoré sa zahreje na kvapalinu a potom sa spriadajú do tenkých vlákien. Pri fúkaní do podkrovia a stenových priestorov, voľné sklolaminát ponúka priemernú tepelnú hodnotu R-2,5 na palec (čím vyššie číslo, tým väčší izolačný efekt). Potrebovali by ste hrúbku asi 7,5 palca fúkanej izolácie zo sklenených vlákien, aby zodpovedala izolačnej hodnote vložky izolácie R-19 (R-19 je bežná hodnota vložky). Jedno vrece z voľne loženého skleneného vlákna poskytne tepelnú hodnotu R-19 na ploche 106,6 štvorcových stôp.

 

  • Celulóza: Pre ekologicky zmýšľajúcich majiteľov domov je celulóza často preferovanou izoláciou, pretože je vyrobená z jemne drveného recyklovaného kartónu alebo novín. Ide o najbežnejší typ fúkanej izolácie na trhu a je chemicky upravený, aby odolal plesniam a ohňu. Nevýhodou celulózy je, že ak sa namočí (z netesnej strechy alebo potrubia), môže stratiť svoju nadýchanosť a rozmočiť sa a zhutniť, čo znižuje jej R-hodnotu. Celulózová izolácia má priemernú tepelnú hodnotu R-3,7, takže by ste potrebovali niečo viac ako päť palcov, aby ste sa vyrovnali plsti R-19. Vrece celulózy pokryje 36,7 štvorcových stôp pri tepelnej hodnote R-19.

 

  • Kamenná vlna: Tiež nazývaná „minerálna vlna“, tento typ fúkanej izolácie sa vyrába z vysokopecnej trosky (vedľajší produkt pri vypaľovaní železa a železnej rudy). Troska sa zahrieva, kombinuje s ďalšími minerálmi a potom sa spriada do vzdušného produktu, ktorý textúrou pripomína surovú ovčiu vlnu. Izolácia z minerálnej vlny má tepelnú hodnotu R-3,3 na palec, ale jedno vrecko pokryje iba 60 štvorcových stôp pri tepelnej hodnote rovnej R-19. Vďaka svojej vynikajúcej požiarnej odolnosti je minerálna vlna často žiadaná v oblastiach podliehajúcich požiarnym predpisom, ako je spojovacia stena medzi domom a pripojenou garážou alebo v podlahe medzi garážou a miestnosťou ŽABA (dokončená miestnosť nad garážou). .

 

Fúkanú izoláciu je možné zakúpiť v strediskách pre domácich majstrov

Vrecia z celulózy a voľne sypanej izolácie zo sklenených vlákien sú ľahko dostupné vo väčšine drevárskych závodov a obchodov pre domácich majstrov. Izoláciu z minerálnej vlny však možno bude potrebné objednať (z tých istých obchodov), pretože je to skôr špeciálna položka. Okrem izolácie budete potrebovať dúchadlo, ak si ho plánujete nainštalovať sami. 

Fúkaná izolácia sa montuje medzi krovy podkrovia

Foto: istockphoto.com

Svojpomocne fúkanú izoláciu je možné osadiť do podkrovia, ale steny nechajte na profíka.

Rovnako ako pri všetkých projektoch domov je prirodzené, že sa pýtate: „Môžem urobiť fúkanú izoláciu sám?“ Fúkanie izolácie do stien je najlepšie ponechať na profesionálov, pretože zahŕňa vŕtanie do priestorov pre kolíky, ktoré môžu obsahovať elektrické vedenie a potrubia. Fúkanie izolácie do podkrovia však môže byť kutil. Nevyžaduje si žiadne špeciálne zručnosti, ale bude vyžadovať, aby ste sa prikrčili pod nízkymi šikmými krokvami podkrovia, aby sa izolácia rovnomerne rozložila. Postupujte podľa pokynov vytlačených na každom vrecku izolácie a na dúchadle, ako aj podľa nižšie uvedených tipov, ktoré vám pomôžu bezpečne a úspešne dokončiť projekt izolácie podkrovia.

  • Prijmite pomocníka. Niekto potrebuje naložiť vrecia s izoláciou do dúchadla, ktoré zostanú na podlahe nižšie, zatiaľ čo druhá osoba rozdeľuje izoláciu cez dlhú hadicu.
  • Nasaďte si ochranné vybavenie. Fúkanie izolácie je chaotická vyhliadka a budete musieť nosiť masku proti prachu, ochranné okuliare, rukavice a staré oblečenie, ktoré môžete vyhodiť, keď skončíte.
  • Nikdy nestojte na trámoch. Ak stojíte na trámoch v podkroví a stratíte rovnováhu, vaša noha prejde priamo cez sadrokartónový strop pod ním. Neriskujte zranenie a poškodenie vášho domova. Namiesto toho umiestnite dva kusy preglejky s rozmermi asi dva krát tri stopy naprieč nosníkmi, aby ste získali stabilnú plochu na státie. Pri práci môžete stáť na jednom kuse preglejky a premiestňovať druhý kus preglejky.
  • Krabicové elektrické boxy a zapustené svetlá na plechovky.Izolácia by sa mala držať ďalej od zapustených svetiel plechoviek, pretože izolácia neumožňuje rozptýlenie tepla generovaného svetlami. Keď sa v zapustenej plechovke rozsvieti teplo, môže to spôsobiť predčasné vyhorenie žiarovky. Predstavuje tiež mierne riziko požiaru, pretože niektoré staršie svetlá z plechoviek sa môžu veľmi rozpáliť a zapáliť celulózovú izoláciu (je ohňovzdorná, nie ohňovzdorná); je menšie riziko pri izolácii zo sklenených vlákien, ktorá sa roztopí, len ak sa príliš zahreje. Použite odpadovú preglejku alebo nástennú dosku na vytvorenie krabice okolo každého zapusteného svetla, pričom medzi svetlom a krabicou ponechajte minimálny priestor tri palce. Budete tiež chcieť zaškatuľkovať všetky elektrické rozvodné skrinky, ktoré by mohli byť v podkroví, len aby ste sa uistili, že elektrikár nebude musieť v budúcnosti kopať izoláciu, aby ich našiel.
  • Použite svetlá na batérie, aby ste videli do tmavých kútov. Dnešné LED svetlomety sú skvelé na nasmerovanie jasného svetla do tmavých kútov podkrovia, ale ak ho nemáte, použite prenosné pracovné svetlo na batérie, aby ste videli, čo robíte.

 

Správne nainštalovaná fúkaná izolácia môže vydržať dlho, ale líši sa podľa materiálu.

Celulózová izolácia je držaná v rukách osoby

Foto: istockphoto.com

Aj keď je to dlhodobé riešenie pre väčšinu domov, bude potrebné niekedy na ceste vymeniť fúkanú izoláciu? Všeobecne povedané, fúkaná izolácia vydrží kdekoľvek od 20 rokov až po životnosť domu. Za ideálnych podmienok (napr. odborná montáž, malé alebo žiadne poškodenie vodou, minimálne sadanie) si tento izolačný materiál zachová väčšinu svojho tepelného odporu po celé desaťročia.

Izolácia zo sklenených vlákien bežne vydrží približne 80 až 100 rokov, ale približne 15 rokov po inštalácii by sa mala skontrolovať, či nevykazuje známky poškodenia. Kamenná vlna je medzitým obzvlášť odolná voči vlhkosti a medzi fúkanými izolačnými materiálmi je najmenej pravdepodobné, že bude vyžadovať výmenu počas celej životnosti domu, ktorá vydrží až 100 rokov. Hoci ide o najekologickejšiu možnosť fúkanej izolácie zo všetkých troch, celulózová izolácia vydrží v priemere len 20 až 30 rokov vďaka recyklovanému make-upu a nízkej odolnosti voči vlhkosti. Rovnako ako izolácia zo sklenených vlákien, majitelia domov by mali začať kontrolovať celulózovú izoláciu v podkroví, či nie je viditeľná degradácia približne 15 rokov po jej inštalácii.

 

Nafúkanú izoláciu z podkrovia odstránite vy alebo profík vysávaním

Rovnako ako je možná vlastná inštalácia fúkanej izolácie, je tiež možné odstrániť fúkanú izoláciu z podkrovia svojpomocne – so správnymi nástrojmi a ochrannými prostriedkami. Dodávatelia zvyčajne používajú veľké priemyselné vysávače na odstraňovanie fúkanej izolácie, ale je možné vysať všetku izoláciu z podkrovia pomocou vysokokapacitného vysávača pre mokré/suché dielne alebo vysávača HEPA . Akurát budete musieť obsah vysávača vriecť do vriec častejšie, kým sa z podkrovných väzníkov nezbaví izolácie. V opačnom prípade si môžete prenajať priemyselný vysávač, ktorý vám prácu uľahčí, alebo si najať profesionála, ktorý to urobí za vás (ten bude potrebný v oboch prípadoch pri odstraňovaní fúkanej izolácie zo stien).

Pred vysávaním izolácie z podkrovia sa najprv chráňte: Noste dlhé rukávy, nohavice, rukavice a respirátor, aby ste predišli poškodeniu kože alebo pľúc, a používajte čelovku alebo pracovné svetlo, aby ste videli, čo robíte. Rovnako ako pri inštalácii, aj pri odstraňovaní fúkanej izolácie sa odporúča spolupracovať s partnerom. Po odstránení všetkej izolácie z podkrovia sa obráťte na miestny orgán pre odpadové hospodárstvo, ktorý vám poskytne odporúčania a pokyny, ako správne zlikvidovať váš konkrétny typ izolácie.

 

Fúkaná izolácia stojí viac na podkrovie ako steny

Koľko stojí fúkaná izolácia ? Závisí to od toho, ako je nainštalovaný. Práca je dôležitým faktorom; dodávatelia vo všeobecnosti účtujú 40 až 70 dolárov za hodinu. Pri inštalácii fúkanej izolácie do stien sa mzdovým nákladom v podstate nevyhnete, no tento hodinový poplatok môžu domáci majstri, ktorí si podkrovia izolujú sami, ignorovať. DIY prístup má svoje vlastné náklady, pretože prenájom fúkacieho stroja sa zvyčajne pohybuje okolo 100 až 200 USD za deň.

Hlavnými nákladmi na fúkanú izoláciu, ktoré treba zvážiť, je samotná izolácia. Vrátane práce je sklolaminát najdostupnejšou z troch možností okolo 0,50 až 1,10 dolára za štvorcový stopu, nasleduje kamenná vlna za 1,40 až 2,10 dolára a celulóza za 2,00 až 2,30 dolára. Materiály nie sú jediným hnacím motorom ceny, pretože miestne stavebné predpisy požadované R-hodnotami izolácie pre podkrovie a steny sa líšia. Podkrovia (R-30 až R-60) často potrebujú väčší tepelný odpor ako steny (R-13 až R-23). V spojení s veľkou plochou väčšiny podkrovných priestorov je fúkanie izolácie do podkrovia drahšie ako fúkaná izolácia stien.