Skip to content

12 vedeckých tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo schudnúť

1. Nevynechávajte raňajky

Vynechanie raňajok vám nepomôže schudnúť. Mohli by ste prísť o základné živiny a môže sa stať, že počas dňa budete jesť viac, pretože máte pocit hladu.

2. Jedzte pravidelné jedlá

Jesť v pravidelných časoch počas dňa pomáha spaľovať kalórie rýchlejšie. Znižuje tiež pokušenie jesť jedlá s vysokým obsahom tuku a cukru.

 

3. Jedzte veľa ovocia a zeleniny

Ovocie a zelenina majú nízky obsah kalórií a tuku a vysoký obsah vlákniny – 3 základné zložky pre úspešné chudnutie. Obsahujú tiež dostatok vitamínov a minerálov.

 

4. Buďte aktívnejší

Byť aktívny je kľúčom k chudnutiu a udržaniu si hmotnosti. Okrem toho, že cvičenie poskytuje množstvo zdravotných výhod , môže pomôcť spáliť prebytočné kalórie, ktoré nemôžete stratiť samotnou diétou.

Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví a dokážete zapadnúť do vašej rutiny.

5. Pite veľa vody

Ľudia si niekedy mýlia smäd s hladom. Môžete skončiť konzumáciou extra kalórií, keď je pohár vody naozaj to, čo potrebujete.

 

6. Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny

Potraviny obsahujúce veľa vlákniny vám môžu pomôcť udržať pocit sýtosti, čo je ideálne na chudnutie. Vláknina sa nachádza iba v potravinách z rastlín, ako je ovocie a zelenina, ovos, celozrnný chlieb, hnedá ryža a cestoviny a fazuľa, hrach a šošovica.

7. Čítajte etikety potravín

Vedieť, ako čítať etikety potravín, vám môže pomôcť vybrať si zdravšie možnosti. Použite informácie o kalóriách, aby ste zistili, ako konkrétne jedlo zapadá do vášho denného príjmu kalórií v pláne chudnutia.

 

8. Použite menší tanier

Používanie menších tanierov vám môže pomôcť jesť menšie porcie. Používaním menších tanierov a misiek si možno postupne zvyknete na menšie porcie bez hladovania. Žalúdku trvá asi 20 minút, kým povie mozgu, že je plný, takže jedzte pomaly a prestaňte jesť skôr, ako sa budete cítiť sýto.

9. Nezakazujte si potraviny

Nezakazujte si žiadne jedlá z vášho plánu na chudnutie, najmä tie, ktoré máte radi. Zákaz potravín spôsobí, že po nich budete viac túžiť. Nie je dôvod, prečo by ste si občasnú pochúťku nemohli užiť, pokiaľ sa udržíte v rámci denného príjmu kalórií .

10. Neskladujte nezdravé jedlo

Aby ste sa vyhli pokušeniu, neskladujte doma nezdravé jedlo – ako je čokoláda, sušienky, lupienky a sladké šumivé nápoje. Namiesto toho sa rozhodnite pre zdravé občerstvenie, ako je ovocie, nesolené ryžové koláčiky, ovsené koláče, nesolené alebo nesladené pukance a ovocné šťavy. (podobne to funguje aj s alkoholom – neskladujte alkohol a vyhnete sa pokuseniu ak ked nie ste alkoholik)

11. Obmedzte alkohol

Štandardný pohár vína môže obsahovať toľko kalórií ako kúsok čokolády. V priebehu času môže nadmerné pitie ľahko prispieť k zvýšeniu telesnej hmotnosti.

 

12. Naplánujte si jedlo

Skúste si na týždeň naplánovať raňajky, obed, večeru a olovrant, pričom sa uistite, že dodržíte svoj povolený príjem kalórií. Možno vám pomôže vytvoriť si týždenný nákupný zoznam.