Skip to content

POSTUP prípravy domáceho bazového sirupu 

 1. Jeden citrón odšťavíme (odštavňovačom alebo ručne vyžmíkame) a ďalšie dva citróny ošúpeme a nakrájame na kolieska.
 2. Pripravíme si prevarenú vodu v kanvici (použijeme neskôr pri varení sirupu).
 3. Do väčšieho hrnca dáme vodu, pridáme kvety bazy, citrónovú šťavu (z vyštaveného citrónu) a citróny nakrájané na kolieska. Prikryjeme a dáme na 24 hodín do chladničky.
 4. Odstátu tekutinu (macerovanú bazu) precedíme do hrnca a dáme na mierny oheň variť.
 5. Keď je takutina zohriata, pridáme cukor a kyselinu citrónovú, privedieme do varu a za stáleho miešania necháme cukor rozpustiť, tak aby sme získali sirupovú, hustú konzistenciu.
 6. Horúci bazový sirup nalejeme do umytých a vyhriatych fliaš, uzavrieme a skladujeme na tmavom, chladnejšom mieste. 

 

Tradičný bazový sirup a jeho účinky

 • podporuje imunitu
 • dá sa použiť ako protichrípkový nápoj, pretože podporuje potenie
 • podporujú trávenie a prečisťuje tráviaci trakt
 • pomáha liečiť zápaly, kašeľ a hlieny
 • pomáha uvoľniť a zmierňovať bolesti kolien (ako obklad) či brucha
 • pomáha zmierniť migrénu
 • Bazový čaj s citrónom má antibakteriálne a detoxikačné účinky
 • čaj, alebo olej z čertvej bazy dezinfikuje a urýchľuje hojenie kože

 

Baza: prírodný liek na mierne prechladnutie a chrípku?

Určite je čas a miesto na návštevy konvenčnej medicíny a lekárov. Žiaľ, konvenčná medicína toho s bežnou nádchou či dokonca miernym prípadom chrípky veľa nezmôže.

Ak ste vy alebo vaše dieťa niekedy mali ťažký prípad prechladnutia alebo chrípky, viete, aké to môže byť nešťastné. Najmä pre mamičky je hrozné vidieť, ako sa vaše deti cítia tak zle a nevedia to napraviť. Našťastie príroda poskytuje niekoľko liekov, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa menším chorobám a skrátiť ich trvanie, ak ich dostanete.

Ukázalo sa, že baza čierna ( Sambucus nigra ) pomáha predchádzať týmto ochoreniam a urýchľuje zotavenie u tých, ktorí ich už majú. Tiež som zistil, že baza zrejme ponúka určitú úľavu od nepohodlia počas menších chorôb.

 

Výhody bazy čiernej

Baza prirodzene obsahuje vitamíny A, B a C a stimuluje imunitný systém. Izraelskí vedci zistili, že komplexné cukry v baze podporujú imunitný systém v boji proti prechladnutiu a chrípke. Vyvinuli niekoľko receptúr založených na týchto komplexných cukroch, u ktorých bolo klinicky preukázané, že pomáhajú zmierniť všetky druhy prechladnutia/chrípky. V skutočnosti:

Doktorka Madeleine Mumcuogluová z Hadassah-Hebrew University v Izraeli zistila, že baza baza odzbrojuje enzým, ktorý vírusy používajú na prenikanie do zdravých buniek sliznice nosa a hrdla. Užíva sa pred infekciou, zabraňuje infekcii. Užívaný po infekcii zabraňuje šíreniu vírusu cez dýchacie cesty. V klinickom skúšaní 20 % subjektov štúdie hlásilo výrazné zlepšenie do 24 hodín, 70 % do 48 hodín a 90 % tvrdilo, že úplné vyliečenie za tri dni. Na rozdiel od toho subjekty, ktoré dostávali placebo, potrebovali 6 dní na zotavenie.